SPA & Termal Tarihi

SPA & Termal Tarihi

SPA & Termal Tarihi

20 Ocak 2016 Yorum

Kaplıca, “kapalı ılıcadan” türeyen güzel bir Türkçe kelime. Doğal sıcak suların- ılıcaların, özellikle sağlık amaçlı kullanıldığı yöre veya yapıları tanımlıyor. İngilizcedeki tam karşılığı: SPA. Ancak hemen hemen tüm dünya dillerinde kullanılan Latince kaynaklı “termal” sözcüğü de aynı anlamı veriyor. Bu sözcük, bir dünya İmparatorluğu olan Roma’nın hâkim olduğu tüm topraklarda inşa ettiği görkemli “thermae”lerden geliyor ve sağlık amaçlı doğal sıcak su kullanımını ifade ediyor.

Sudan Gelen Sağlık...
Yine bir dünya imparatorluğu olan Osmanlı, bu doğal sıcak su kullanım geleneğini geliştirerek sürdürmüş ve egemenlik alanlarına tıpkı Romalılar gibi yaymış.  Roma hamamları ve Türk hamamları da bu kullanımın tipik örneklerini temsil ediyor. Roma’nın “thermae”leri ve Osmanlı’nın kaplıcaları Asya, Afrika ve Avrupa’da bugün hala yaşıyor.

Günümüzde “termalizm” veya “kaplıca” tıbbı kavramları ile ifade edilen sıcak şifalı suların; sağlık amaçlı tarihsel kullanımı, modern kanıta dayalı tıp yaklaşımı temelinde yeniden değerlendirilmekte ve geleneksel kullanımın yüzyıllara dayalı deneysel yararları üzerine bilimsel kanıtlarının hızla arttığı görülmektedir. Kaplıca tedavisinin çoğunlukla ortam değişikliği ile birlikte gerçekleşmesi, günlük yaşantının fiziksel, ruhsal ve sosyal streslerinden uzaklaşmayı sağlaması ve bir dinlenme olanağı yaratması gibi özellikleri, kaplıca ziyaretlerinin bugün bir tatil ya da fenomen niteliği taşımasını sağlıyor.

Son yıllarda geleneksel termal kaplıcalar ve termal oteller gelişim göstererek, geleneğin başka bir yorumu olan SPA kavram ve olgusu ortaya çıkmış; güzellik, estetik ve bakım yönünde getirdiği uygulamalar ile hızlı bir gelişim göstermiştir.

Artık termal su kaynaklarıyla bağlantılı, klasik termalin yerini “Salus Per Aquas” ile açımlanan SPA konsepti almıştır. Söz konusu yine su ile sağlıktır; ancak doğal mineralli ya da termal suyun yanında, bugün kaplıca kullanımına eşlik eden masaj, egzersiz, diyet, sağlık eğitimi gibi tamamlayıcı uygulamalar ve bunlara egzotik tıbbi uygulamalarda eklenmiştir.

Oruçoğlu Termal, Afyonkarahisar'da termal suyu tüm dünya tarafından çok önemli kabul edilen bir mevkiide bu tarihten gelen termal, hamam ve SPA konseptleri ve %100 termal suyu ile sıradışı güzelliklerin içinde kendinizi yeniden keşfedeceğiniz bir yer.

SPA ve Termal su deneyimlerinizi ve  tavsiyelerinizi yorumlar bölümünde paylaşmayı unutmayın!

Yorumlar

Şu anda yorum var.